Nowości  Turystyka morska    
 


TurystykaMorska.pl > Koniec sezonu wycieczkowców 2015 w Gdańsku

2015-09-25 Koniec sezonu wycieczkowców 2015 w Gdańsku

W miniony czwartek, wraz z zawinięciem jednostki Europa z 608 osobami na pokładzie, w gdańskim procie oficjalnie zakończył się kolejny sezon wycieczkowy 2015.

Sezon, zapoczątkowany w Porcie Gdańsk równo 4 miesiące temu zawinięciem jednostki Serenissima, zamknął się ostatecznie liczbą 25 zawinięć i 10 814 pasażerów obsłużonych.

To nieco gorsza statystyka niż w roku poprzednim, jednak większość portów akwenu Morza Bałtyckiego od samego początku przewidywała, że rok bieżący przyniesie nieco słabsze wyniki w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Pomimo tego w Gdańsku nie obyło się bez rekordów. Już dziś wiadomo, że rok 2015 był jak dotąd najlepszym w historii jeśli chodzi o wielkość obsłużonych statków. Ich średnia długość wyniosła bowiem aż 172 metry, podczas gdy dla porównania jeszcze 5 lat temu średnia ta kształtowała się na poziomie 143 metrów, a dekadę temu - na poziomie zaledwie 122 metrów.

Inny rekord dotyczył średniej liczby pasażerów na jedno zawinięcie. W zakończonym właśnie sezonie średnio na jeden statek przypadało aż 433 pasażerów, co było drugim w historii tak dobrym wynikiem w Porcie Gdańsk. Jedynie w roku 2003 zanotowano nieco lepszy rezultat, bowiem wówczas średnia liczba pasażerów na statek wynosiła 481 osób.

Jak było zapowiedziane na początku sezonu, największą jednostką, która zawinęła w tym roku do Gdańska był statek Marina z 1 223 osobami na pokładzie oraz Ocean Dream, który przywiózł do Gdańska 1 023 pasażerów.

Za kolejną dobrą wiadomość uznać należy liczbę statków pasażerskich zaawizowanych już na 2016 rok. Na ten moment takich jednostek jest już 24, co w praktyce oznaczać może bardzo duży wzrost liczby zawinięć statków pasażerskich na rok przyszły.

Zwyczajowo apogeum awizacji statkowych przypada na końcówkę roku. Jeśli zatem już dziś awizacja statków pasażerskich w Gdańsku opiewa na 24 jednostki, nie można wykluczyć, że rok kolejny przyniesie Gdańskowi rekordową liczbę wycieczkowców, a co za tym idzie i turystów przybywających na tego typu jednostkach.

TurystykaMorska.pl na serwisach społecznościowych: